# TS06-667-43-WT-160-G-SMT-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TS06-667-43-WT-160-G-SMT-TR
- **Subcategory:** Tactile Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ts06-667-43-wt-160-g-smt-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ts06-667-43-wt-160-g-smt-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Height off PCB, Vertical:** 4.30mm
- **Circuit:** SPST-NO
- **Contact Rating @ Voltage:** 0.05A @ 12VDC
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Force:** 160gf
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 80°C
- **Outline:** 6.70mm x 6.00mm