Part Number: TS02-66-73-BK-160-LCR-D Manufacturer: CUI Devices Category: Switches Subcategory: Tactile Switches Product URL: https://distyparts.com/product/ts02-66-73-bk-160-lcr-d RFQ URL: https://distyparts.com/product/ts02-66-73-bk-160-lcr-d#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/15/26/86/15268679-2223-TS02-66-60-BK-160-LCR-D-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/26/87/15268720-2223-TS02-66-110-BK-260-LCR-D-ND.jpg Summary: TS02-66-73-BK-160-LCR-D is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by CUI Devices and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: TS02-66-73-BK-160-LCR-D is a tactile switches from CUI Devices. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Actuator Height off PCB, Vertical: 7.30mm Actuator Orientation: Top Actuated Actuator Type: Standard Circuit: SPST-NO Contact Rating @ Voltage: 0.05A @ 12VDC Illumination: Non-Illuminated Mounting Type: Through Hole Operating Force: 160gf Operating Temperature: -30°C ~ 80°C Outline: 6.00mm x 6.00mm Switch Function: Off-Mom Termination Style: PC Pin Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cui-devices Category Page: https://distyparts.com/category/switches/tactile-switches Canonical URL: https://distyparts.com/product/ts02-66-73-bk-160-lcr-d