# TS02-66-55-BK-160-LCR-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TS02-66-55-BK-160-LCR-D
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Tactile Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ts02-66-55-bk-160-lcr-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ts02-66-55-bk-160-lcr-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Height off PCB, Vertical:** 5.50mm
- **Actuator Orientation:** Top Actuated
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** SPST-NO
- **Contact Rating @ Voltage:** 0.05A @ 12VDC
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Force:** 160gf
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 80°C
- **Outline:** 6.00mm x 6.00mm