# TRPS-20INT-2458B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TRPS-20INT-2458B
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/trps-20int-2458b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/trps-20int-2458b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Dome
- **Applications:** 2G, 3G, 5G, Bluetooth, Cellular, GNSS, GPS, ISM, LoRa, LPWAN, LTE, Wi-Fi
- **Features:** Cable - 5.1816m
- **Frequency (Center:** 1.5865GHz, 2.45GHz, 5.4GHz
- **Frequency Group:** Wide Band
- **Frequency Range:** 1.565GHz ~ 1.608GHz, 2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 5.9GHz
- **Gain:** -2dBic, 3dBic, 9.4dBi, 9.4dBi
- **Height (Max):** 3.460" (87.88mm)
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Bands:** 3
- **Power:** 25 W