# TRM-433-LT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TRM-433-LT
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/trm-433-lt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/trm-433-lt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Castellation
- **Current:** 6.1mA
- **Data Rate:** 9.8kbps
- **Frequency:** 433MHz
- **Modulation:** ASK, OOK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 9.2dBm
- **RF Family:** General ISM < 1GHz
- **Sensitivity:** -112dBm
- **Serial Interfaces:** Serial
- **Voltage:** 2.1V ~ 3.6V