# TRF250-145-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TRF250-145-2
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/trf250-145-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/trf250-145-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/TR/F2/50/TRF250-145-2CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 145 mA
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 14 Ω
- **Size:** 0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
- **Time to Trip:** 5 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 60V (250V Int)