# TRA4501S3CW-001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TRA4501S3CW-001
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tra4501s3cw-001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tra4501s3cw-001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Dome
- **Frequency (Center:** 460MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 450MHz ~ 470MHz
- **Gain:** 3dB
- **Height (Max):** 3.500" (88.90mm)
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 100 W