# TRA2100-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TRA2100-ST
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tra2100-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tra2100-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Dome
- **Frequency (Center:** 217MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 210MHz ~ 225MHz
- **Gain:** 0dBi
- **Height (Max):** 3.500" (88.90mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 60 W