# TR9WI750T00-IMR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TR9WI750T00-IMR6B
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tr9wi750t00-imr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tr9wi750t00-imr6b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/28/12712897-1939-1969-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, UL, VCCI
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 750mA
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C18
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
- **Polarization:** Either
- **Power (Watts):** 18 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.43" L x 1.83" W x 1.26" H (87.0mm x 46.5mm x 32.0mm)
- **Standard Number:** 1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 61558-1; 62368-1
- **Voltage:** 24V