# TR9KX2222LCP-IM(R6B)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TR9KX2222LCP-IM(R6B)
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tr9kx2222lcp-im-r6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tr9kx2222lcp-im-r6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 2.22A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop, Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 120 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 5.88" L x 2.47" W x 1.40" H (149.4mm x 62.8mm x 35.4mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Voltage:** 54V