# TR9KE5410YL3CIMR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TR9KE5410YL3CIMR6B
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tr9ke5410yl3cimr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tr9ke5410yl3cimr6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** BSMI, CE, EAC, ETL, FCC, PSE, S-Mark, UKCA, Ukraine, VCCI, WEEE
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 5.41A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 65 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.63" L x 2.11" W x 1.35" H (117.5mm x 53.5mm x 34.2mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60601-1; 62368-1
- **Voltage:** 12V