# TR9KE13330YL42IMR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TR9KE13330YL42IMR6B
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tr9ke13330yl42imr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tr9ke13330yl42imr6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cETLus, ETL, FCC, IRAM, PSE, S-Mark, Ukraine, VCCI, WEEE
- **Cord Length:** 39.4" (1.00m)
- **Current:** 13.33A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop, Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8, Multi-Blade (Sold Separately)
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Power (Watts):** 160 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.93" L x 2.91" W x 1.58" H (176.0mm x 74.0mm x 40.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 12V