# TR9CZ4730C9PCIMR6LPS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TR9CZ4730C9PCIMR6LPS
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tr9cz4730c9pcimr6lps
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tr9cz4730c9pcimr6lps#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, Ukraine, VCCI, WEEE
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 4.73A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop, Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 90 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 5.88" L x 2.47" W x 1.34" H (149.4mm x 62.8mm x 34.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 19V