# TR9CY4500T0040VCIMR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TR9CY4500T0040VCIMR6B
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tr9cy4500t0040vcimr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tr9cy4500t0040vcimr6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 4.5A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop, Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
- **Polarization:** Either
- **Power (Watts):** 180 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.93" L x 2.91" W x 1.57" H (176.0mm x 74.0mm x 40.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 40V