# TR9CR3214T00IMR6BLPS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TR9CR3214T00IMR6BLPS
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tr9cr3214t00imr6blps
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tr9cr3214t00imr6blps#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/35/12713503-1939-1956-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 3.21A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Output Connector:** Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 90 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 5.88" L x 2.47" W x 1.34" H (149.3mm x 62.8mm x 34.0mm)
- **Standard Number:** 1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 61347-1; 62368-1
- **Voltage:** 28V