# TR9CI6666CCPCIMR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TR9CI6666CCPCIMR6B
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tr9ci6666ccpcimr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tr9ci6666ccpcimr6b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/27/12712792-1939-1775-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 6.66A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 160 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.95" L x 2.91" W x 1.58" H (176.5mm x 74.0mm x 40.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 24V