# TR9CH9440CCPIMR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TR9CH9440CCPIMR6B
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tr9ch9440ccpimr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tr9ch9440ccpimr6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 9.44A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 170 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.93" L x 2.91" W x 1.58" H (176.0mm x 74.0mm x 40.0mm)
- **Voltage:** 18V