# TR9CE13330A04CIMR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TR9CE13330A04CIMR6B
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tr9ce13330a04cimr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tr9ce13330a04cimr6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
- **Cord Length:** 11.8" (300.00mm)
- **Current:** 13.33A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Stripped, Tinned Wire Leads
- **Power (Watts):** 160 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.93" L x 2.91" W x 1.58" H (176.0mm x 74.0mm x 40.0mm)
- **Voltage:** 12V