# TR2/6125FA7A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TR2/6125FA7A
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tr2-6125fa7a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tr2-6125fa7a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A AC, 300A DC
- **Current Rating (Amps):** 7 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 19
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm)
- **Voltage Rating:** 125 V