# TQ2SS-L-1.5V-X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TQ2SS-L-1.5V-X
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tq2ss-l-1-5v-x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tq2ss-l-1-5v-x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 46.9 mA
- **Coil Type:** Latching, Single Coil
- **Coil Voltage:** 1.5VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 2 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Must Operate Voltage:** 1.13 VDC
- **Operate Time:** 4 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** Telecom
- **Release Time:** 4 ms
- **Switching Voltage:** 125VAC, 220VDC - Max