# TQ2-2M-24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TQ2-2M-24V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tq2-2m-24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tq2-2m-24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form D)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 1 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 3 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 50°C
- **Relay Type:** Telecom
- **Release Time:** 3 ms
- **Switching Voltage:** 125VAC, 110VDC - Max