# TPV-H25HM50RNC-27.000M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPV-H25HM50RNC-27.000M
- **Manufacturer:** Transko Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tpv-h25hm50rnc-27-000m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tpv-h25hm50rnc-27-000m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Absolute Pull Range (APR):** ±100ppm
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 55mA
- **Frequency:** 27 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
- **Type:** VCXO
- **Voltage:** 5V