# TPSM5-P50HM25ST1-96.000M-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPSM5-P50HM25ST1-96.000M-TR
- **Manufacturer:** Transko Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tpsm5-p50hm25st1-96-000m-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tpsm5-p50hm25st1-96-000m-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 70mA
- **Frequency:** 96 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** PECL
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 2.5V