# TPS7A7002EVM-065
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPS7A7002EVM-065
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tps7a7002evm-065
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tps7a7002evm-065#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/58/36/8058365-296-45970-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Channels per IC:** 1 - Single
- **Current:** 3A
- **Regulator Type:** Positive Adjustable
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** TPS7A7002
- **Voltage:** 1.425V ~ 6.5V