# TPS7A6150QKVURQ1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPS7A6150QKVURQ1
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tps7a6150qkvurq1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tps7a6150qkvurq1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FD/D8/42/FDD8424H_F085DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable, Reset
- **Current:** 40 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 150kHz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
- **Supplier Device Package:** TO-252-5
- **Voltage:** 40V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.5V @ 250mA