# TPS780300250DRVT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPS780300250DRVT
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tps780300250drvt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tps780300250drvt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/48/296-48382-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 800 nA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 40dB ~ 15dB (10Hz ~ 1kHz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- **Supplier Device Package:** 6-WSON (2x2)
- **Voltage:** 5.5V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.25V @ 250mA, 0.25V @ 250mA