# TPS73250DCQR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPS73250DCQR
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tps73250dcqr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tps73250dcqr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/13/296-13761-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 550 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
- **Supplier Device Package:** SOT-223-6
- **Voltage:** 5.5V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.15V @ 250mA