# TPS65010RGZRG4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPS65010RGZRG4
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tps65010rgzrg4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tps65010rgzrg4#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/28/296-28138-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium Ion/Polymer
- **Battery Pack Voltage:** 4.2V
- **Charge Current:** 500mA
- **Current:** Constant - Programmable
- **Fault Protection:** Over Temperature
- **Interface:** I²C, USB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Cells:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 48-VQFN (7x7)
- **Voltage:** 5.5V