# TPS40056PWPR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPS40056PWPR
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** DC DC Switching Controllers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tps40056pwpr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tps40056pwpr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/47/296-47292-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Sync:** Yes
- **Control Features:** Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
- **Duty Cycle (Max):** 90%
- **Frequency:** 100kHz ~ 1MHz
- **Function:** Step-Down
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Phases:** 1
- **Output Type:** Transistor Driver
- **Supplier Device Package:** 16-HTSSOP
- **Synchronous Rectifier:** Yes
- **Topology:** Buck
- **Voltage:** 10V ~ 40V