# TPP 450-115BA-M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPP 450-115BA-M
- **Manufacturer:** Traco Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tpp-450-115ba-m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tpp-450-115ba-m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 16.6 A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Standby Output, Remote On/Off, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 249W (450W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.1mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV