# TPP 100-148A-J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPP 100-148A-J
- **Manufacturer:** Traco Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tpp-100-148a-j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tpp-100-148a-j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/15/12451528-1951-2839-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 2.09 A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 3.00" L x 2.00" W x 1.16" H (76.2mm x 50.8mm x 29.5mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV