# TPL1183427-722J-720N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPL1183427-722J-720N
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tpl1183427-722j-720n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tpl1183427-722j-720n#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/64/445-6491-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 50Ohm
- **Frequency:** 690kHz
- **Height:** 0.120" (3.05mm)
- **Inductance:** 7.2 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 66 @ 125kHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.465" L x 0.134" W (11.80mm x 3.40mm)
- **Tolerance:** Â±5%