# TPK-R-1.25A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPK-R-1.25A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Electrical, Specialty Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tpk-r-1-25a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tpk-r-1-25a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Electrical, Industrial
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 200kA AC, 10kA DC
- **Class:** CC
- **Current Rating (Amps):** 1.25A
- **Fuse Type:** Cartridge
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)
- **Voltage Rating:** 600 V