# TPI 180-124A-M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPI 180-124A-M
- **Manufacturer:** Traco Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tpi-180-124a-m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tpi-180-124a-m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus, EAC, UKCA
- **Current:** 7.5 A
- **Efficiency:** 94%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W (180W Forced Air)
- **Size:** 3.00" L x 2.00" W x 1.24" H (76.2mm x 50.8mm x 31.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV