# TPCC-R-250MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TPCC-R-250MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tpcc-r-250ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tpcc-r-250ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 200kA AC, 100kA DC
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **Fuse Type:** Cartridge, Ceramic
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)
- **Voltage Rating:** 600 V