# TOP187I40/400G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TOP187I40/400G
- **Subcategory:** Test Probe Tips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/top187i40-400g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/top187i40-400g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **Length:** 0.348" (8.85mm)
- **Material:** Phosphor Copper, Gold Plated
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 120°C
- **Tip Type:** Spring Tip - Serrated Head, 0.157" (4.00mm) Dia