# TOP100A15/150G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TOP100A15/150G
- **Manufacturer:** Chip Shine / CSRF
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Probe Tips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/top100a15-150g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/top100a15-150g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 3 A
- **Length:** 0.329" (8.35mm)
- **Material:** Phosphor Copper, Gold Plated
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 120°C
- **Tip Type:** Spring Tip - Pyramid Head, 0.059" (1.50mm) Dia