# TO1608-102M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TO1608-102M
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/to1608-102m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/to1608-102m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 70 mA
- **DC Resistance (DCR):** 13.8Ohm Max
- **Frequency:** 2MHz
- **Height:** 0.115" (2.92mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
- **Tolerance:** Â±20%