# TO1608-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TO1608-100M
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/to1608-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/to1608-100m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 160mOhm Max
- **Frequency:** 35MHz
- **Height:** 0.115" (2.92mm)
- **Inductance:** 10 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
- **Tolerance:** Â±20%