# TNPW2010360RBEEF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TNPW2010360RBEEF
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tnpw2010360rbeef
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tnpw2010360rbeef#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.4W, 2/5W
- **Resistance:** 360 Ω
- **Size:** 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 2010
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%