# TNP10SC15R0FE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TNP10SC15R0FE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tnp10sc15r0fe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tnp10sc15r0fe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Moisture Resistant, Non-Inductive
- **Height:** 0.598" (15.19mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 15 Ω
- **Size:** 0.335" L x 0.122" W (8.50mm x 3.10mm)
- **Supplier Device Package:** TO-126
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%