# TMUX1108PWR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TMUX1108PWR
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Interface
- **Subcategory:** Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tmux1108pwr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tmux1108pwr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **:** 90MHz
- **Channel:** 130mOhm
- **Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):** 7pF, 60pF
- **Charge Injection:** -1pC
- **Crosstalk:** -65dB ~ -45dB @ 1MHz ~ 10MHz
- **Current:** 80pA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Multiplexer:** 8:1
- **Number of Circuits:** 1
- **On:** 4Ohm
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 16-TSSOP
- **Switch Circuit:** SP8T
- **Switch Time (Ton, Toff) (Max):** 12ns, 6ns (Typ)
- **Voltage:** 1.08V ~ 5.5V