Part Number: TMR7303-040D/P1 Manufacturer: MULTIDIMENSION Category: Sensors, Transducers Subcategory: Current Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/tmr7303-040d-p1 RFQ URL: https://distyparts.com/product/tmr7303-040d-p1#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/63/14/14631472-3542-TMR7303-080D_P1-ND.jpg Summary: TMR7303-040D/P1 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by MULTIDIMENSION and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: TMR7303-040D/P1 is a current sensors from MULTIDIMENSION. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Accuracy: ±3% Current: 40A For Measuring: AC/DC Frequency: DC ~ 600kHz Linearity: ±0.5% Mounting Type: Through Hole Number of Channels: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA) Output: Ratiometric, Voltage Polarization: Bidirectional Response Time: 500ps Sensitivity: 20mV/A Sensor Type: Magnetoresistive, Open Loop Voltage: 4.75V ~ 5.25V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/multidimension Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/current-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/tmr7303-040d-p1