# TMR7303-016D/P1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TMR7303-016D/P1
- **Manufacturer:** MULTIDIMENSION
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tmr7303-016d-p1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tmr7303-016d-p1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±3.5%
- **Current:** 16A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 600kHz
- **Linearity:** ±0.3%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 0.5µs
- **Sensitivity:** 50mV/A
- **Sensor Type:** Magnetoresistive, Open Loop
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.25V