# TMR120-1H4-B012D10,03000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TMR120-1H4-B012D10,03000
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tmr120-1h4-b012d10-03000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tmr120-1h4-b012d10-03000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/03/00/0-/03000-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 250 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Latching, Single Coil
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 120 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 24VDC - Nom