# TMPC 0412HP-R47MG-Z02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TMPC 0412HP-R47MG-Z02
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tmpc-0412hp-r47mg-z02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tmpc-0412hp-r47mg-z02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.5A
- **Current Rating (Amps):** 6 A
- **DC Resistance (DCR):** 20mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Material:** Carbonyl Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
- **Tolerance:** Â±20%