# TMPA606010AF-100MN-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TMPA606010AF-100MN-D
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tmpa606010af-100mn-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tmpa606010af-100mn-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.1A
- **Current Rating (Amps):** 1.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 310mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 10 ÂµH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.240" L x 0.240" W (6.10mm x 6.10mm)
- **Tolerance:** Â±20%