# TMOV20RP140E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TMOV20RP140E
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tmov20rp140e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tmov20rp140e#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F5/59/3C/F5593CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/70/79/2670797-F4056-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1750 pF @ 1 MHz
- **Current:** 10 kA
- **Energy:** 110J
- **Features:** Thermally Protected
- **Maximum AC Volts:** 140 V
- **Maximum DC Volts:** 180 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 242 V
- **Varistor Voltage (Min):** 198 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 220 V