# TMM-130-01-G-Q-RA-012
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TMM-130-01-G-Q-RA-012
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tmm-130-01-g-q-ra-012
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tmm-130-01-g-q-ra-012#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 20.0µin (0.51µm)
- **Contact Length:** 0.120" (3.05mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3.2A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 120
- **Number of Positions Loaded:** 119
- **Number of Rows:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)