# TMM-116-01-FM-S-RA-012
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TMM-116-01-FM-S-RA-012
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tmm-116-01-fm-s-ra-012
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tmm-116-01-fm-s-ra-012#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 3.00µin (0.076µm)
- **Contact Length:** 0.120" (3.05mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3.2A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 16
- **Number of Positions Loaded:** 15
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)